Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
na czerwonym tle wystawa plakatu, i na jawie i we śnie zawsze zgodnie z BHP 4-30.11.2024
twarz dziewczynki zasłonięta w połowie dłonią, wystawa pokonkursowa

„Mała draka o zwierzakach” - wszystkie bilety sprzedane!

2018-11-09

Zapraszamy wszystkich, a szczególnie dzieci od lat czterech! Spektakl prezentowany jest w bliskim kontakcie z publicznością - miejsca siedzące na pufach. Spektakl trwa 40 minut + warsztaty dla dzieci.

Wszystkie bilety na spektak zostały już sprzedane! Bilety w cenie 10 zł/os. do nabycia na stronie: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html

 

Zwierzątka zagoszczą na naszej scenie! Szczeżuja, pijawka lekarska, żółw grecki, piękne ptaki - kaczka hełmiatka, kulon i batalion - mogą być już niedługo obecne tylko na zdjęciach i obrazkach w podręcznikach zoologii… To gatunki, którym grozi wyginięcie! Skażenie środowiska, katastrofy ekologiczne i ludzka, niestety, chciwość i bezmyślność zagrażają naszym „braciom mniejszym”!

 

Kto największym wrogiem kaczek.
Kto przepędza je spod krzaczka.
Kto przyrządza je w buraczkach.
Nie kleszcz, nie deszcz, nie sitowie
Ale - to smutne jest… - człowiek.

 

Malina Prześluga, znana dramatopisarka, w wesołych wierszach przybliża wszystkim dzieciom, te swojskie i egzotyczne zwierzaki, opowiadając o nich zabawne historie. Spór między dwoma paniami, o to, które to zwierzę jest lepsze, a które ciekawsze (aktorki „ożywiają” przy okazji lalki, rekwizyty i przedmioty), to pretekst, by o sprawach ważnych w teatrze zajmująco opowiedzieć. Zadania tego podjęła się Ewa Piotrowska, reżyserka, która tematy „ekologiczne” czuje jak mało kto! Oprawą plastyczną widowiska zajęła się znakomita scenografka, miłośniczka starych i pięknych przedmiotów, Julia Skuratova. A na deskach chwałowickiego Domu Kultury zagrają: Dorota Nowak i Mariola Ordak-Świątkiewicz.

 

Filmowy zwiastun spektaklu „Mała draka o zwierzakach:

https://www.youtube.com/watch?v=GCAGQOzgHWg

 

(…) Mała draka o zwierzakach to wystylizowany podręcznik teatralnej magii w działaniu. W rzeczy samej, kiedy na scenie, czyli na tej części sali, która nie była okupowana przez małych i dużych widzów, pojawiły się Dorota Nowak jako Pani Ptaszyńska oraz jej zwierzchniczka, pani Zwierzyńska (w tej roli Mariola Ordak-Świątkiewicz), poczułem się, jakbym trafił na zajęcia do jakiegoś Hogwartu. Ubrane bowiem obie panie były niczym słynna wicedyrektor tej uczelni, Minerwa McGonagall. Surowo, ascetycznie, a jednak na swój sposób i według obranej estetyki bardzo elegancko. Inaczej chyba się nie dało, zważywszy na wyjątkowy wygląd otaczających je artefaktów. Dzięki staraniom Julii Skuratovej mają dookoła siebie pokaźny zestaw starych stołów, stolików, krzeseł, lamp z wielkimi kolorowymi abażurami, książek, zegarów, klatek na ptaki i telefonów w tej „archaicznej” ich postaci, o której już zdążyliśmy prawie zapomnieć. Po środku, jakby w centrum tego muzealnego retro-kosmosu, znajduje się gramofon, na którym - jako kolejny domykający element tworzenia odpowiedniej atmosfery - będą puszczane płyty winylowe. No i walizki. Mnóstwo różnego rozmiaru walizek. Ogromnych, wielkich i mniejszych. Mieszkają w nich, niczym w zamykanych na klucz domkach, liczni zwierzęcy bohaterowie wymyślonej przez Prześlugę historii.(…) Fragment recenzji Henryka Mazurkiewicza pt. Marvin i zwierzaki - pełny tekst na stronie: http://teatralny.pl/recenzje/marvin-i-zwierzaki,2295.html.

 

Prapremiera spektaklu „Mała draka o zwierzakach” miała miejsce 3 lutego 2018 r. w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki www.teatrlalki.opole.pl. Teatr zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce - doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ten jeden z najstarszych polskich teatrów lalek założony w 1937 roku przez Alojzego Smolkę, od początku był miejscem spotkań dla wielu wybitnych artystów. Spektakle tworzone na opolskiej scenie lalkowej otrzymują nagrody na festiwalach i prezentowane są podczas najważniejszych krajowych imprez teatralnych. OTLiA pokazywał swoje przedstawienia także w wielu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Finlandii, byłej Jugosławii, na Ukrainie, Słowacji, w Szwecji, Izraelu, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Egipcie. Od 1962 roku OTLiA jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek - wyjątkowego przeglądu i konfrontacji najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze formy. Obok ambicji artystycznych bardzo ważna jest rozwijana w Teatrze koncepcja działań edukacyjnych, pomyślana jako spotkanie twórców z widownią w każdym wieku.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij