Koncert w plenerze - Park Górnika o godz. 19.00. Jam session w Sali Kolumnowej o godz. 22.00. WSTĘP WOLNY! Zagrają: Leliwa Jazz Band i South Silesian Brass Band.
Współorganizatorem JAZZOWISKA jest Teatr Ziemi Rybnickiej www.teatrziemirybnickiej.pl.
W przypadku niepogody koncert będzie przeniesiony z Parku Górnika do Sali Widowiskowej w Domu Kultury Chwałowice. Obsługę kulinarą Jazzowiska zapewnia Restaruracja "Leśna Perła" www.lesna-perla.pl.
Leliwa Jazz Band - zespół założony przez bandżystę Edwarda Wnęka powstał w 1978 r. i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Zespół jest laureatem nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego (2005), Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego (2006). Wyróżniony nagrodami „Uskrzydlony" (2005) i "Srebrna Róża 2013" za wkład w promocję miasta Tarnowa. Stosownie do potrzeb zespół występuje w konfiguracji stacjonarnej - z perkusją i kontrabasem, lub w wersji mobilnej (jako marching band) - z tarką i suzafonem. Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Wielokrotnie odwiedził takie kraje jak: Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Węgry, Rosja. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zagrał też na 44. Internationales Dixieland Festival Dresden 2014. Z inicjatywy muzyków zespołu LJB w Tarnowie powstało Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego "Leliwa", które jest organizatorem dorocznego festiwalu „JAZZowy Rynek”. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay-Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Józefa i Kazimierza Partyków. Skład zespołu: Stanisław Stańczyk - tp, Józef Partyka - tb, Kazimierz Partyka - ts, as, Kazimierz Król - cl, as, Roman Bartnicki - dr, suzafon, Roman Starzec - b, tarka, Edward Wnęk - bjo, g, aranżacje. Strona: www.leliwajazzband.pl.
South Silesian Brass Band - powstał w 1974 r. w Chwałowicach. Założycielem był ówczesny dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach Piotr Cupok. Grupa składająca się z nastolatków przybrała żartobliwą nazwę Jarapataj Band. W 1982 roku twórca i lider zespołu zrezygnował z dalszej współpracy. Zespołem zaopiekował się pianista Czesław Gawlik. Dzięki szerokim kontaktom nowego lidera zespół coraz częściej występował w klubach jazzowych i studenckich, gościł na antenie radiowej i w telewizji. SSBB uczestniczył też w Old Jazz Meeting w Warszawie i w Iławie (finalista w 1986 r.). Udział w międzynarodowych festiwalach jazzowych formacja rozpoczęła od udziału w United Europe Jazz Festival w Zakopanem i Salgótarján na Węgrzech. Ważnym wydarzeniem był koncert z okazji 600-lecia Kowna na Litwie, gdzie SSBB wystąpił jako jedyny zespół reprezentujący Polskę. Z istotnych wydarzeń wymienić należy również koncerty w Newtown Abbey (Irlandia Płn.) i Dorsten (Niemcy). Największym wydarzeniem dla muzyków był udział w renomowanym, międzynarodowym Don Chento Jazz Festival w Kaliningradzie, gdzie SSBB wystąpił obok bardzo znanych zespołów z USA, Niemiec, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraela i Litwy. W roku 2014 zespół obchodził 40 lecie istnienia. Ma na swoim koncie ma dwie wydane płyty. Obecny skład zespołu: Adam Abrahamczyk - trąbka i wokal, lider, Sebastian Wieczorek - puzon, Daniel Bober - saksofon sopranowy, Adam Dzierżęga - fortepian, Elżbieta Skrzymowska - skrzypce, wokal, Marian Siwicki - banjo, gitara, Piotr Rożankowski - kontrabas, Jerzy “Kali” Wenglarzy - perkusja. Strona: http://southsilesianbrassband.weebly.com/.