Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

JAZZOWISKO - w piątek 22 czerwca 2018 r.

2018-06-21

Koncert w plenerze - Park Górnika o godz. 19.00. Jam session w Sali Kolumnowej o godz. 22.00. WSTĘP WOLNY! Zagrają: Leliwa Jazz Band i South Silesian Brass Band.

Współorganizatorem JAZZOWISKA jest Teatr Ziemi Rybnickiej www.teatrziemirybnickiej.pl.

W przypadku niepogody koncert będzie przeniesiony z Parku Górnika do Sali Widowiskowej w Domu Kultury Chwałowice. Obsługę kulinarą Jazzowiska zapewnia Restaruracja "Leśna Perła" www.lesna-perla.pl.

 

Leliwa Jazz Band - zespół założony przez bandżystę Edwarda Wnęka powstał w 1978 r. i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Capella podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Zespół jest laureatem nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego (2005), Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego (2006). Wyróżniony nagrodami „Uskrzydlony" (2005) i "Srebrna Róża 2013" za wkład w promocję miasta Tarnowa. Stosownie do potrzeb zespół występuje w konfiguracji stacjonarnej - z perkusją i kontrabasem, lub w wersji mobilnej (jako marching band) - z tarką i suzafonem. Zespół LJB corocznie bierze udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Wielokrotnie odwiedził takie kraje jak: Niemcy, Francja, Czechy, Słowacja, Węgry, Rosja. W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem. Zagrał też na 44. Internationales Dixieland Festival Dresden 2014. Z inicjatywy muzyków zespołu LJB w Tarnowie powstało Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego "Leliwa", które jest organizatorem dorocznego festiwalu „JAZZowy Rynek”. Leliwa Jazz Band regularnie występuje w jazz-klubie Bombay-Music w Tarnowie prowadzonym przez braci Józefa i Kazimierza Partyków. Skład zespołu: Stanisław Stańczyk - tp, Józef Partyka - tb, Kazimierz Partyka - ts, as, Kazimierz Król - cl, as, Roman Bartnicki - dr, suzafon, Roman Starzec - b, tarka, Edward Wnęk - bjo, g, aranżacje. Strona: www.leliwajazzband.pl.

 

South Silesian Brass Band - powstał w 1974 r. w Chwałowicach. Założycielem był ówczesny dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach Piotr Cupok. Grupa składająca się z nastolatków przybrała żartobliwą nazwę Jarapataj Band. W 1982 roku twórca i lider zespołu zrezygnował z dalszej współpracy. Zespołem zaopiekował się pianista Czesław Gawlik. Dzięki szerokim kontaktom nowego lidera zespół coraz częściej występował w klubach jazzowych i studenckich, gościł na antenie radiowej i w telewizji. SSBB uczestniczył też w Old Jazz Meeting w Warszawie i w Iławie (finalista w 1986 r.). Udział w międzynarodowych festiwalach jazzowych formacja rozpoczęła od udziału w United Europe Jazz Festival w Zakopanem i Salgótarján na Węgrzech. Ważnym wydarzeniem był koncert z okazji 600-lecia Kowna na Litwie, gdzie SSBB wystąpił jako jedyny zespół reprezentujący Polskę. Z istotnych wydarzeń wymienić należy również koncerty w Newtown Abbey (Irlandia Płn.) i Dorsten (Niemcy). Największym wydarzeniem dla muzyków był udział w renomowanym, międzynarodowym Don Chento Jazz Festival w Kaliningradzie, gdzie SSBB wystąpił obok bardzo znanych zespołów z USA, Niemiec, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraela i Litwy. W roku 2014 zespół obchodził 40 lecie istnienia. Ma na swoim koncie ma dwie wydane płyty. Obecny skład zespołu: Adam Abrahamczyk - trąbka i wokal, lider, Sebastian Wieczorek - puzon, Daniel Bober - saksofon sopranowy, Adam Dzierżęga - fortepian, Elżbieta Skrzymowska - skrzypce, wokal, Marian Siwicki - banjo, gitara, Piotr Rożankowski - kontrabas, Jerzy “Kali” Wenglarzy - perkusja. Strona: http://southsilesianbrassband.weebly.com/.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij