20 lutego (wtorek) 2018 r. o godz. 19.00 - Klubokawiarnia Żółty Młynek (Rybnik ul. Św. Jana 2) - Beata i Paweł Pomykalscy - "Jugosławia. Rozsypana układanka". Wstęp wolny.
Zapraszamy w fascynującą podróż po ziemiach dawnej Jugosławii.
Nie tak dawno temu kilkaset kilometrów od południowych granic Polski istniało państwo przez wielu uważane za idealne. Powstało jako idee fixe jednego człowieka, któremu udało się złożyć w całość układankę różnych narodów i grup etnicznych, języków i alfabetów, kultur i religii. Na kilka dekad w ramach projektu zwanego Jugosławią ujarzmił tę wybuchową mieszankę. Choć jego rządy nosiły cechy krwawej dyktatury, to póki żył, wszystko działało bez większych zarzutów. Bo (byłych) Jugosłowian więcej łączy, niż dzieli. Na gruzach ich niegdyś wspólnego państwa istnieje dziś kilka niezależnych republik.
Chętnie spędzamy wakacje w Chorwacji, która od lat plasuje się w czołówce ulubionych kierunków Polaków. Czasem wpadniemy na narty do Słowenii, choć ta raczej przegrywa rywalizację z Austrią czy Włochami. I na tym kończy się nasza dzisiejsza znajomość regionu. Dlatego zapraszamy w fascynującą podróż po ziemiach dawnej Jugosławii. Pokażemy mało znane miejsca, opowiemy ciekawe historie. Wspomnimy unikatowe zjawiska i nietuzinkowych ludzi. Sprawimy, że nad naszą książką uniosą się niezwykle intensywne aromaty. Opowiemy, czym była Jugosławia, zanim zmiótł ją z powierzchni ziemi chory nacjonalizm, który najpierw zakiełkował w głowach kilku polityków, a później rozlał się szerokim strumieniem po całym kraju.
/Beata i Paweł Pomykalscy/.
Nakładem Wydawnictwa Bezdroża www.bezdroza.pl, które jest partnerem spotkania w Żółtym Młynku, ukazała się książka autorstwa Beaty i Pawła Pomykalskich pt. „Jugosławia. Rozsypana układanka”. Książkę będzie można zakupić po spotkaniu w promocyjnej cenie.
Książka podzielona jest na trzy części: „Zjawiska”, „Miejsca” oraz „Smaki i zapachy”. W pierwszej autorzy starają się wytłumaczyć, czym tak naprawdę była Jugosławia, kim był marszałek Tito i dlaczego mimo panującej wewnątrz mieszanki wybuchowej, kraj ten funkcjonował. Opowidają o wojnie w Bośni i Igrzyskach Olimpijskich w Sarajewie w 1984 r. Zdradzają tajemnicę fenomenu Dubrownika po tym, jak nakręcono tam kilka odcinków „Gry o tron”. Druga część to miejsca, które warto zobaczyć będąc na Bałkanach, albo takie, które trzeba omijać. W ostatniej części dowiemy się, jak smakuje i czym pachnie była Jugosławia.
Beata i Paweł Pomykalscy - para w życiu i w pracy, która zarazem jest ich pasją. Często są w drodze, o czym później skrupulatnie piszą. Z urodzenia i wyboru związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają szczególnie dużo uwagi, starając się odrzeć go ze wszystkich złych stereotypów. Ich drugą wielką miłoscia jest obszar byłej Jugosławii. Ciągnie ich tam do ciekawych i niejednoznacznych historii, zabytków, krajobrazów, książek, filmów i muzyki. Również do idei, zgodnie z która ludzie - niezależnie od narodowości i religii - mogą żyć obok siebie. Choć nieraz nie jest to wcale takie proste. Oboje skonczyli studia politologiczne, w czasie których znaleźli swoją drogę zawodową. Paweł kształcił się w fotografii, co zaowocowało licznymi publikacjami i wystawami, a Beata poświęciła się językom i kulturze Słowian, co zaprowadziło ją do uzyskania stopnia doktora w zakresie nauk o polityce. W 2008 r. rozpoczęli przygodę z (własnymi) książkami.