Przyjazd do Rybnika o godz. 11.33 (10 min. przywitania), odjazd o godz. 11.43.
3 czerwca 2017 r., w sobotę będzie miało miejsce historyczne wydarzenie – PRZEJAZD POCIĄGU PAPIESKIEGO trasą WADOWICE-OLZA.
W celu uświetnienia wydarzenia organizatorzy proszą o uczestniczenie w radosnym przywitaniu pociągu na stacji RYBNIK (zachęcają do zabrania flag papieskich).
PRZYJAZD POCIĄGU DO stacji RYBNIK o godz. 11:33 (10 min. przywitanie) odjazd o 11:43.
Pociąg kończy bieg o godz. 12.50 na stacji kolejowej w Olzie i tam będzie dostępny do zwiedzania w godz. od 13.00 do 18.00.
W tym dniu o godz. 15.00 do Parku Sołeckiego w Olzie odbędzie się I Festiwal Piosenki Religijnej i wspólne świętowanie w duchu chrześcijańskiej radości.
Bilety w cenie 10 zł na przejazd w obie strony dostępne są w sprzedaży w Ośrodku Kultury w Olzie nr tel. 32 45 11 112, e-mail: olza2017@gmail.com.
Organizatorem przejazdu Pociągu Papieskiego na trasie Wadowice - Olza jest Gminne Centrum Kultury w Gorzycach.
W sobotę 3 czerwca jednostka EN61-01 czyli słynny Pociąg Papieski wyruszy ze stacji w Wadowicach w podróż do Olzy i z powrotem.
Pociąg wyruszy z Wadowic o godz.8:24, by następnie przejechać przez stacje: Pszczyna, Suszec, Żory, Rybnik, Radlin, Wodzisław Śląski, Bełsznica i dotrzeć o 12:50 do Olzy. Uczestnicy przejazdu będą mogli następnie wziąć udział w mszy, która odbędzie się o godzinie 13:15 w Olzie, a po niej także w wycieczce do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej oraz w Festiwalu Piosenki Religijnej.
Z historii Pociągu Papieskiego...
Przez ponad trzy lata, od 2006 do 2009 roku specjalnie przygotowana jednostka EN61-01 nazwana Pociągiem Papieskim w żółtych barwach jeździła Kolejowym Szlakiem Jana Pawła II między Wadowicami a Krakowem. 28 maja 2006 r. pociąg poświęcił podczas wizyty w Polsce papież Benedykt XVI, 31 maja odbyła się jego oficjalna prezentacja, a od 3 czerwca pociąg rozpoczął kursowanie po swojej trasie trzy razy dziennie. Jednak ze względu na małe zainteresowanie podróżnych, 1 września 2009 r. zawieszono jego kursowanie. Sam pociąg od czasu do czasu jeździł między Zakopanem a Krakowem, a także a także między stolicą Małopolski a Wadowicami, jednak pozbawiony już "pielgrzymkowego" charakteru", jako zwykły kurs, czasem z okazji jakiejś papieskiej rocznicy. Można było go też wynająć. Skład jako Pociąg Papieski wrócił na krótko we wakacje 2012 r., jednak ze względów finansowych wycofano się z tego pomysłu. Od jakiegoś czasu słynna jednostka EN61-01 niszczała na bocznicy w Suchej Beskidzkiej z powody zużytych zestawów kołowych. Na szczęście kolejarze naprawili skład i od czasu można go zobaczyć na torach w regularnym obiegu na trasie Kraków Główny - Wadowice - Bielsko-Biała. Żółty pociąg w charakterystyczne papieskie malowanie już nie jeździ jako pielgrzymkowa atrakcja, ale i tak cieszy miłośników kolei i pasażerów.