Opis:
Warsztat jest skierowany do wszystkich osób, które uwielbiają wyrażać się za pomocą fotografii. Tematem przewodnim naszego spotkania będzie fotografia subiektywna. Co to takiego? John Szarkowski dyrektor departamentu fotografii nowojorskiego Museum of Modern Art szczególnie cenił chwytanie aparatu w celu autoekspresji, a nie w celu zarejestrowania zewnętrznych kształtów świata. My też na to stawiamy!
ZaSpotkanie zaczniemy od wnikliwej analizy twórczości Zbigniewa Dłubaka oraz fotografii Zdzisława Beksińskiego. Nasyceni inspiracjami wykonamy dwa kreatywne zadania praktyczne. Skupimy się w nich na pracy z ciałem, jako bryłą oraz twarzy jako polu eksperymentów kreacyjnych. Wykorzystamy narzędzia, które oferuje studio, popracujemy z kolorem i monochromatycznym widzeniem, kompozycją, świeceniem. Dodatkowo jak zwykle porcja albumów fotograficznych, anegdot i plotek ze świata fotografii.
Nowość - uruchamiamy możliwość konsultowania projektów własnych. Pracujesz nad wystawą? Publikacją? Lub po prostu tworzysz do szuflady? Zabierz swoje prace a my je omówimy, pomożemy w selekcji, zmotywujemy do dalszej pracy. Będzie to doskonała możliwość skonfrontowania prac z grupą oraz uzyskania merytorycznych wskazówek od doświadczonych twórców i kuratorów.
Informacje dodatkowe:
Jak się przygotować do zajęć?
Wystarczy zabrać ze sobą aparat fotograficzny z naładowaną baterią i kartą pamięci, dobry humor i pozytywne nastawienie. Dodatkowe informacje przekażemy Ci z odpowiednim wyprzedzeniem przed warsztatem.
Prowadzący: Krzysztof Szlapa & Kamil Myszkowski
Kamil Myszkowski - artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Na co dzień pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz jako nauczyciel fotografii. Uczestniczy w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji. Strona:
https://kamilmyszkowski.wordpress.com/.
Krzysztof Szlapa urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych, od 2014 roku współkurator w fotograficznej Galerii Pustej cd. w Jaworznie, w latach 2014-2019 kurator galerii sztuki Za Szybą w Katowicach, od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, gdzie pełni funkcję sekretarza zarządu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2017 (projekt Widziadła dotyczący konurbacji górnośląskiej). Laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej za najlepszą wystawę indywidualną. Autor prezentacji podczas IV i VI Festiwalu Fotografii Analogowej 2018 i 2020 oraz Śląskiego Maratonu Fotograficznego 2017. Wykładowca kursów fotograficznych ZPAF OŚ oraz Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzący masterclass w Muzeum Śląskim w ramach projektu “Miasto w procesie". Redaktor corocznych katalogów fotograficznych Galerii Pustej cd. od 2014. Autor albumów "W zasięgu wzroku" 2017 (wydawnictwo grupakulturalna.pl) oraz "Przemiany" 2021 (wydawca ZPAF OŚ). Zaangażowany uczestnik fotograficznych grup twórczych: Szkoła Widzenia, czesko-polska Grupa 999, śląska Grupa FOTOGRAFY. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych upowszechniających fotografię artystyczną takich jak: wernisaże wystaw, warsztaty oraz spotkania autorskie we współpracy z różnymi instytucjami m. in. BWA Katowice, Muzeum Historii Katowic, Śląski Festiwal Nauki UŚ. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.
Strona:
https://krzysztofszlapa.myportfolio.com.