W programie: wernisaż wystawy fotografii Marka Waśkiela - „Ach! Podlasie, Podlasie”, wernisaż wystawy grafik pt. „Osobowości” i pokaz rysunku na żywo Marcina Mitury, recital w wykonaniu solistów Studia Wokalnego prowadzonego pod kierunkiem mgr Jarka Hanika. Wstęp wolny!
Marek Waśkiel - fotografik i stale podróżujący dziennikarz. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, książek o fotografii oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Strona: www.waskiel.pl.
Wystawa „Ach! Podlasie, Podlasie” jest fotograficzną opowieścią o mojej „okolicy”, czyli fragmenciku Polski Północno-wschodniej. Jest to wybór zdjęć z albumu o tym samym tytule, który ukazał się jesienią 2016 r. Zdjęcia są plonem dwóch lat wędrówek po łąkach, polach i lasach. Na wystawę wybrałem około 50 kadrów, które najzwyczajniej lubię. Poprzez nie opowiadam o tym, co mnie fascynuje i w fotografii, i w Podlasiu. Zatem z jednej strony staram się pokazać niezwykłości światła, które jest podstawą każdej fotograficznej opowieści, z drugiej zaś prezentuję przestrzenie, kolory i faktury, z których utkane jest Podlasie. Każde ze zdjęć jest dla mnie także wspomnieniem o okolicznościach w jakich powstało. Często czuję jeszcze chłód poranka, nieomal nieustannie widzę pył unoszący się nad polnymi drogami i ciągle słyszę szum wiatru w konarach drzew i nadrzecznych szuwarach. Chciałbym, by te odczucia dotarły również do osób oglądających zdjęcia na wystawie i w moim albumie. /Marek Waśkiel/
Marcin Mitura - absolwent Wydziały Artystycznego na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie na kierunku Wychowanie Plastyczne. Pracę dyplomową z rzeźby obronił w pracowni profesora Jerzego Fobera. Bardzo cenił sobie również naukę, którą przekazał mu profesor z pracowni malarstwa - Jerzy Wroński. Od wielu lat zajmuje się grafiką komputerową oraz ilustracją i plastyką. Uprawia też fotografię, która pozwala mu uzupełniać projekty graficzne, a także zapisywać ulotne chwile na dłużej. Stara się by jego prace przekazywały pozytywne treści i emocje. Oprócz sztuki i grafiki interesuje się kulturą i historią sąsiadów zza wschodniej granicy. Urodził się i mieszka w Rybniku, żonaty, dwójka dzieci. Strony: www.fidesart.pl, www.behance.net/fidesart.
Osobowości - to rysunki stworzone palcem na ekranie telefonu komórkowego. Kto by kiedyś pomyślał, że telefon może służyć do malowania? Każdy szkic to około 15 minut pracy, zazwyczaj to pełna improwizacja. Rysunek po przeniesieniu na komputer można powiększyć dzięki programom do grafiki komputerowej do dowolnego formatu. Osobowości powstają w wolnym czasie i w różnych miejscach. Czasem jest to kolejka, czasem poczekalnia, a czasem łóżko w domu przed zaśnięciem. Lubię tworzyć, malować, ale w wirze codziennych obowiązków i spraw, często brakuje mi na to czasu. Postanowiłem jednak nie zniechęcać się i wykorzystać ten czas, który mi zostaje, choćby na takie właśnie małe rysunki. Postacie mają różną osobowość i oczywiście imię adekwatne do charakteru. Człowiek i jego osobowość jest źródłem niekończącej się inspiracji. /Marcin Mitura/
Jarosław Hanik - certyfikowany instruktor śpiewu metodą MIX (International Voice Teachers of Mix), pedagog, akompaniator, pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Rybniku, studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W ramach Studia Wokalnego prowadzi zajęcia i warsztaty wokalne dla młodzieży w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. W nauce stosuje własne, wypracowane indywidualnie metody, w dużej mierze bazujące na wyobraźni, rozwoju wrażliwości młodych artystów, identyfikacji z tekstem piosenki i muzyką. Wielu jego podopiecznych zajmowało czołowe miejsca na ogólnopolskich i regionalnych przeglądach i festiwalach piosenki.