Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
na czerwonym tle wystawa plakatu, i na jawie i we śnie zawsze zgodnie z BHP 4-30.11.2024
twarz dziewczynki zasłonięta w połowie dłonią, wystawa pokonkursowa

Styczniowy Wieczór Sztuk - w sobotę 14.01.2017 r.

2017-01-13

W programie: Jednoaktówka „Napad na bank” w wykonaniu „Teatrzyku na Pięterku 60+”, wernisaż wystawy asamblaży Barbary Szulik, wernisaż wystaw fotografii: Beata Mendrek - „Motylu...leć!!!”, Antoni Kreis „Reinkarnacje”. WSTĘP WOLNY!

Sztuka „Napad na bank” (w oryginale „Rajzentasza”) Romana Kocura zwyciężyła w 2012 r. w konkursie organizowanym przez Imago Public Relations, „Gazetę Wyborczą” oraz Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów na „Jednoaktówkę po śląsku”. Niewierna żona, wielka torba podróżna pełna pieniądzy, nieznajomy, policja i nieoczekiwany finał: pieniądze są, a złodzieje sami się pozabijali!

Teatrzyk na Pięterku 60+ - pracuje w formule „małych form teatralnych”, liczy 17 osób, z wyraźną przewagą części żeńskiej. Rozpoczął swoją działalność w październiku 2012 r. Za „deski sceniczne” z całą infrastrukturą służy mu scena w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. W ciągu 5 lat teatr opracował kilka jednoaktówek: „Ale wtopa”, „Karczma Rzym”, „Sam tego chciałeś”, ”Tryumf Orfeusza”. Opracował też dwie jednoaktówki w gwarze śląskiej: ”Karlus niy z tyj ziymi” oraz „Napad na bank”. Sztuki miały swoje odsłony na różnych przeglądach i imprezach okazjonalnych w Rybniku i nie tylko. Obecnie pracują nad inscenizacją utworów poetyckich: Konstantego I. Gałczyńskiego („Zaczarowana dorożka”, „Wit Stwosz”), Jerzego Harasymowicza („Mit o św. Jerzym”), Bolesława Leśmiana („Dusiołek”), a także nad monologami satyrycznymi, szczególnie Mariana Załuckiego. Członkowie zespołu, sami będąc seniorami, nie zapominają o seniorach w Miejskim Domu Pomocy Społecznej, dla których organizują teatralne poranki. Chętnie też spotykają się z maluchami z rybnickich przedszkoli na bajkowych opowieściach. Reżyserem spektakli i opiekunem artystycznym grupy jest Jerzy Frelich.

 

 

Barbara Szulik - wystawa asamblaży.

W świat artystycznych doznań i wrażeń (malarstwo, rysunek, grafika, itp.) oraz doświadczeń interdyscyplinarnych (plenery) wprowadziła artystkę Aldona Kaczmarczyk-Kołucka. Barbara Szulik uczęszczała także do pracowni Marii Budny Malczewskiej oraz Mariana Raka, swoje malarstwo olejne szlifowała również w pracowni w Domu Kultury w Rybniku- Boguszowicach. Nie obce jej były również doświadczenia w jednej z rybnickich pracowni jubilerskich. Pierwsza wystawa odbyła się równo 10 lat temu z incjatywy kuratorki Galerii Kolumnowej w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach,Wioli Gaszki. Przez pięć lat organizowała autorski Konkurs Plastyczny "Zapachy Życia". Obrcnie pracuje w pracowni florystycznej w Rybniku, gdzie w sprzyjających warunkach, swoje wcześniejsze artystyczne doświadczenia może z powodzeniem wykorzystywać do tworzenia asamblaży.

 

Motylu...leć!!!

...powiedziałam tak kiedyś komuś bliskiemu...

...pozwoliłam odejść, by rozwinąć skrzydła...

...każdy jest motylem, któremu nie wolno zabraniać latać...

Motylu... leć... bo tylko wtedy jesteś prawdziwy!

/Beata Mendrek/

 

Beata Mendrek - artysta fotografik, absolwentka Policealnego Studium Fotograficznego oraz Wydziału RTV Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2008 r. członek Związku Polskich Artystów Fotografików, a od 2009 r. wykładowca w Szkole Fotografii FOTOEDUKACJA w Katowicach w zakresie Kompozycji Obrazu Fotograficznego, Estetyki fotografii oraz Technik Fotograficznych. Organizatorka i wykładowca kursów i warsztatów fotograficznych. W latach 2003 - 2006 założycielka i uczestniczka działań Grupy Fotograficznej NATECHWILE. Aktualnie od 2014 r. - kuratorka NATECHWILE PROJEKT - program promocji "młodej fotografii". Od 2002 r. organizatorka i współorganizatorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in. współpraca z Galerią Szyb Wilson, Galerią Czakram, Galerią Katowice ZPAF w Katowicach. W 2004 r. współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych EWNS. Prace w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach, Śląskiej Kolekcji Fotografii Artystycznej w Katowicach, Muzeum Miejskiego w Sosnowcu oraz w kolekcjach prywatnych. Strona: www.horyzonty.net.



REINKARNACJE to cykl autoportretów będących symbolami kolejnych okresów mojego życia. To historia trwania, składająca się z różnych etapów. Byłem w wielu miejscach, wiele rzeczy w życiu robiłem. Takim byłem, takim chciałem być. Raz jestem Dobrym Człowiekiem a raz Złym. Kim jestem naprawdę? Nie wiem! Jestem sobie...! Czy wystawią mi pomnik, czy nikt o mnie nie będzie pamiętać? Co jest najważniejsze w życiu każdego z nas? Czy to, aby zawsze być sobą? A może jednak wizerunek, który zostanie w pamięci tak długo, dopóki właściciele tychże pamięci sami zechcą. Wiem co było, nie wiem co będzie? Zostanę. Rozpłynę się w niepamięci. Albo wrócę w kolejnym wcieleniu aby znów przybierać różne maski? /Antoni Kreis/.

 

Antoni Kreis - artysta fotografik, członek Związku polskich Artystów Fotografików, członek Zarządu Okręgu Śląskiego ZPAF, fotografuje od 40 lat, laureat wielu nagród w konkursach fotograficznych, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku aktywny i wielokrotnie nagradzany autor filmów tzw. kina niezależnego. Uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, autor blisko 100 wystaw indywidualnych. Wykłada fotografię m.in w katowickiej Szkole FOTOEDUKACJA oraz jest głównym organizatorem i wykładowcą kursów fotograficznych ZPAF O/Śląski. Wieloletni członek Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej Okręgu Śląskiego ZPAF. Jego twórczość, zdaniem krytyków jest trudna do jednoznacznego zakwalifikowania: często zmienia zainteresowania - od klasycznego portretu, poprzez reportaż, pejzaż aż po nurt awangardowy. Ma opinię twórcy nieprzewidywalnego. Sam o sobie mówi, że „obserwuje i kolekcjonuje emocje i obrazy…”. Strona: www.antonikreis.pl.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij