Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
na czerwonym tle wystawa plakatu, i na jawie i we śnie zawsze zgodnie z BHP 4-30.11.2024
twarz dziewczynki zasłonięta w połowie dłonią, wystawa pokonkursowa

MIĘDZY NAMI FOTOGRAFAMI - Cztery pory roku | 19.03.2022

2022-03-19

W 2022 roku cykl warsztatów “Między nami fotografami” powraca z nową propozycją! Jak w "Porach roku" Vivaldiego. Szczypta zachwytu, łyk cierpienia… Chwila! Życie nie jest nowelą! Życie jest fotografią! A przynajmniej życie pasjonatów tej dziedziny sztuk wizualnych. Dlatego serdecznie zapraszamy Was do udziału w kolejnej edycji warsztatów fotograficznych, w której nie zabraknie niezapomnianych wrażeń i poruszających doświadczeń.

W tym roku warsztaty zaplanowaliśmy jako całodniowe, skoncentrowane jak Rodinal spotkania. Widzimy się rzadziej (cztery razy w roku) ale za to mocniej, wyżej, dalej… Zajęcia będą podzielone na bloki, w których dostarczymy Wam pakiet wiedzy, inspiracji i praktyki. Wykłady tematyczne, omówienie pozycji katalogowych, praktyczne zadania, omówienie Waszych zdjęć powstałych na warsztatach, a także zwykłe pogaduchy na bieżące tematy wypełnią nam długie godziny pracy i dostarczą nieskończonych inspiracji. Podsumowaniem cyklu będzie wystawa prac uczestników warsztatów, która odbędzie się w Galerii Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach w styczniu 2023 roku. Brzmi zachęcająco? Oto więcej szczegółów na temat poszczególnych spotkań:

Warsztat I - wiosna - autoportret: 19 marca 2022 r. 10.00 - 16.00

Obraz samego siebie dostrzegamy na każdym oglądanym zdjęciu. Odczytujemy fotografie z własnego punktu widzenia, biorąc pod uwagę własne doświadczenia. Trudniej jest nam jednak stworzyć obraz lustrzany, skierować obiektyw w swoją stronę. Autoportret to jednak nie tylko wizerunek fotografa, autoportret może odzwierciedlać wnętrze, uczucia, stan emocjonalny autora.

 

Warsztat II - lato - archeologia fotografii: 25 czerwca (Kraków) wycieczka całodniowa

Fotografia to pasjonujące medium, którego bezmiar jest niezaprzeczalny. Gdzie najlepiej poznamy różne jego możliwości? W miejscu, które fotografią żyje - każdym jej aspektem. Muzeum Fotografii to miejsce magiczne - skupia się na materialności i przekazie zdjęć, na technologiczności i zamyśle twórczym. To laboratorium, które stanie się areną naszych działań.

Dodatkowy koszt: bilet wstępu do muzeum, transport we własnym zakresie.

 

Warsztat III - jesień - fotografia subiektywna: 10 września 2022 r. 10.00 - 17.00 (z przerwą obiadową)

Fotografia subiektywna to chwytanie aparatu w celu autoekspresji, a nie w celu zarejestrowania zewnętrznych kształtów świata. Takie rozróżnienie wskazał John Szarkowski i tym będziemy się kierowali podczas wrześniowych zajęć.

 

Warsztat IV - zima - foto obiekty: w listopadzie 2022 r. 10.00 - 17.00 (z przerwą obiadową)

Tworzenie foto-obiektów to doświadczenie wyjścia poza płaski obraz w głębię trzeciego wymiaru. Na warsztatach poznasz historię tej dziedziny - alternatywy do tradycyjnego postrzegania fotografii jako obiektu dwuwymiarowego oraz stworzysz własny foto-obiekt lub fotografię hybrydową.

 

Informacje dodatkowe:

Do kogo jest skierowana oferta? Do każdej osoby, dla której fotografia jest “tym czymś więcej”. Nie oceniamy stopnia zaawansowania. Możesz być na początku przygody z fotografią lub starym wyjadaczem ważne, że chcesz!

 

Jak się przygotować do zajęć?

Wystarczy zabrać ze sobą aparat fotograficzny z naładowaną baterią i kartą pamięci, dobry humor i pozytywne nastawienie. Dodatkowe informacje przekażemy Ci z odpowiednim wyprzedzeniem przed każdym warsztatem.

Istnieje możliwość wykupienia obiadu w restauracji domu kultury w cenie 15 zł

 

W wystawie podsumowującej będą mogły wziąć udział osoby z przynajmniej 50 procentową frekwencją na warsztatach. Temat przewodni wystawy podamy na pierwszych zajęciach.

 

Kamil Myszkowski - artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych, animator życia kulturalnego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Stypendysta Prezydenta Miasta Sosnowca w Dziedzinie Kultury w 2020 roku. Na co dzień pracuje w Dziale Dokumentacji Mechanicznej Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz jako nauczyciel fotografii. Uczestniczy w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne dla różnych instytucji. Strona: https://kamilmyszkowski.wordpress.com/.

 

Krzysztof Szlapa urodził się w 1987 roku w Katowicach. Artysta fotografik. Autor jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnik wielu wystaw zbiorowych, od 2014 roku współkurator w fotograficznej Galerii Pustej cd. w Jaworznie, w latach 2014-2019 kurator galerii sztuki Za Szybą w Katowicach, od 2013 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski, gdzie pełni funkcję sekretarza zarządu. Stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury w roku 2017 (projekt Widziadła dotyczący konurbacji górnośląskiej). Laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej za najlepszą wystawę indywidualną. Autor prezentacji podczas IV i VI Festiwalu Fotografii Analogowej 2018 i 2020 oraz Śląskiego Maratonu Fotograficznego 2017. Wykładowca kursów fotograficznych ZPAF OŚ oraz Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Śląskiego. Prowadzący masterclass w Muzeum Śląskim w ramach projektu “Miasto w procesie". Redaktor corocznych katalogów fotograficznych Galerii Pustej cd. od 2014. Autor albumów "W zasięgu wzroku" 2017 (wydawnictwo grupakulturalna.pl) oraz "Przemiany" 2021 (wydawca ZPAF OŚ). Zaangażowany uczestnik fotograficznych grup twórczych: Szkoła Widzenia, czesko-polska Grupa 999, śląska Grupa FOTOGRAFY. Inicjator wielu wydarzeń kulturalnych upowszechniających fotografię artystyczną takich jak: wernisaże wystaw, warsztaty oraz spotkania autorskie we współpracy z różnymi instytucjami m. in. BWA Katowice, Muzeum Historii Katowic, Śląski Festiwal Nauki UŚ. Mieszka w Katowicach, na co dzień pracuje w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego.

Strona: https://krzysztofszlapa.myportfolio.com.

 

Zapisy na Warsztat I  przyjmujemy do 15 marca 2022 r. mailowo: dkchwalowice.promocja@gmail.com

lub pod numerem telefonu 609058321

Koszt:  150 zł / 1 warsztat

nr konta PKO Bank Polski SA  27 1020 2472 0000 6302 0499 0802

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij