Rok 2022 rozpoczniemy fotograficzno-malarskim "Wieczorem sztuk".
Zapraszamy 14 stycznia 2022 r. (piątek) o godz. 18:00
Wstęp wolny.
Zarząd Okręgu Śląskiego ZPAF postanowił objąć patronatem wystawę fotograficzną "Spojrzenia - Przywidzenia - Superwizje", której wernisaż zaplanowano w ramach styczniowego "Wieczoru sztuk".
Wystawa jest wynikiem pracy podczas warsztatów "MIĘDZY NAMI FOTOGRAFAMI - Projekty długoterminowe" prowadzonych przez Krzysztofa Szlapę i Kamila Myszkowskiego w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.
O autorskiej wizji: Wystawa „Spojrzenia – Przywidzenia – Superwizje” jest rezultatem kilkumiesięcznej pracy w ramach cyklu warsztatów „Między nami fotografami”. Każdy z uczestników skupił się na tym, co jest mu najbliższe, co najbardziej go pociąga, interesuje lub nurtuje. Projekty długoterminowe, nad którymi pracowaliśmy, wymagały zaangażowania, rozpracowania tematu, wejścia w specyficzny tryb działania. Nie było miejsca na półśrodki, na powierzchowne ujęcie problemu, pracę na pół gwizdka. Projekt długoterminowy w założeniu zobowiązuje do poświęcenia się sprawie całkowicie.
Możemy więc zobaczyć cykle portretów, krajobrazów, fotografii dokumentalnych, ale i wykreowane światy, czy metaforyczne ujęcia przepełnione symboliką. Mimo że na pierwszy rzut oka niektóre realizacje da się odbierać jako zbliżone w estetyce albo w zastosowaniu środków formalnych, to nie ma na wystawie dwóch zbieżnych tematów. Każdy z autorów spogląda na świat w unikatowy sposób, każdy jest wrażliwy na coś innego.
Sposób działania twórców, których projekty oglądamy w ramach wystawy można określić jako ROZBŁYSK. Następuje on samoczynnie, choć czasem jest wywołany spotkaniem, emocją, wizją, czy głęboką zadumą. Rozbłysk pochłania, daje siłę do działania, popycha do pracy i nie daje usnąć. Wynikiem rozbłysków, których doświadczyli autorzy jest wystawa „Spojrzenia – Przywidzenia – Superwizje”, zachęcam do ich doświadczania i wchodzenia głębiej w zaproponowane tematy.
Kamil Myszkowski
Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace niżej wymienionych Autorów:
Antoni Antczak
Weronika Borek
Radosław Czapla
Mateusz Droździewicz
Agnieszka Dumańska
Jarosław Dumański
Agata Ernestowicz
Izabela Gryczyńska
Lilianna Ligęza-Jasik
Jolanta Lipowczan
Karol Małota
Kamil Myszkowski
Krzysztof Szlapa
Tomasz Szmidt
Sylwester Taras
Szymon Uliczka
Izabela Zaworska
W przestrzeni Galerii Kolumnowej będziemy mogli zobaczyć prace Beaty Tarnowskiej.
Beata Tarnowska (ur. 1990) - absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Dyplom magisterski obroniła w 2018 roku - w pracowni malarstwa prof. Edwarda Sytego. Zajmuje się malarstwem na pograniczu pejzażu abstrakcyjnego, pracuje na dużych formatach, z pomocą barwy i struktury zaznaczając autonomię dzieła. Finalistka konkursu malarskiego o Nagrodę im. Eugeniusza Eibischa w 2018 roku. Uczestniczka licznych krajowych i zagranicznych wystaw, a także sympozjów malarskich. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.
Publicystyka, jej eseje z zakresu historii i sztuki były publikowane m.in. w Focusie Historia Extra, Rynku i Sztuce. Na stałe związana z magazynem Artysta i Sztuka. Pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego w pracowni malarstwa i rysunku.