Serdecznie zapraszamy do udziału w marcowym Wieczorze Sztuk "W głębi", który odbędzie się 18 marca o 18.00.
W programie: wystawa malarstwa W GŁĘBI Karoliny Jarosławskiej i Klaudii Ka, wystawa fotografii Arkadiusza Pałasińskiego W POSZUKIWANIU CISZY. Wieczór uświetni koncert Studia Wokalnego Domu Kultury Chwałowice prowadzonego przez Jarosława Hanika. Wstęp wolny!
Galeria DeKa i Galeria Drugiego Planu
ARKADIUSZ PAŁASIŃSKI
wystawa W POSZUKIWANIU CISZY
Jego prace charakteryzują się ogromną dbałością o jakość światła i skupianiu uwagi widza na detalu. Fascynują go dramatyczne chmury i mgły, które razem z delikatnym porannym światłem kreują spektakularne, niepowtarzalne sceny, będące wspaniałym temat do fotografowania. Uwielbia wyszukiwać ciekawe faktury i wzory stworzone przez naturę. Rzadko wraca w te same miejsca na świecie, ponieważ uważa, że jako fotograf, posiada największą kreatywność w momencie kiedy odwiedza miejsce po raz pierwszy, wtedy bardzo szybko zauważa charakterystyczne elementy krajobrazu i klimat miejsca, który zawsze stara się oddać na swoich fotografiach. Jeśli znajdzie interesujący motyw, potrafi prz bywać w jednym miejscu nawet kilka tygodni, aby uchwycić najlepsze możliwe światło. Często wyobraża sobie, jak dana scena powinna wyglądać i czeka na odpowiednie warunki. Jest zachwycony w jaki sposób przyroda potrafi zaskoczyć, tworząc obrazy zapierające dech w piersi, przekraczające nasze wyobrażenia, jest szczęśliwy kiedy uda mu się uchwycić na fotografii taką ulotną chwilę.
Zawsze stara się fotografować w samotności, całkowicie angażując się i wczuwając w fotografowany temat.
Galeria Kolumnowa
KAROLINA JAROSŁAWSKA, KLAUDIA KA
wystawa malarstwa W GŁĘBI
Natura wabi nas niezwykłym układem barw lub surową tonacją, zadziwia abstrakcyjną formą. Wystarczy wsłuchać się w jej odgłosy, aby zostać zainspirowanym.
Drzewo za psychologią głębi traktowane jest jako symbol osobowości i jej rozwoju.
Woda to siła natury przerastająca człowieka - zachwycająca i budząca szacunek.
Cień to przestrzeń ukryta i niewyjaśniona, a równocześnie wciągająca i budująca napięcie.
Wymienione elementy powracają w obrazach Karoliny Jarosławskiej i Klaudii Ka. Prace obu malarek łączy również ograniczona gama barwna oparta na czerniach, bielach, beżach i szarościach. Jednak podejście do tematu i temperament obu autorek są skrajnie różne.
W pracach Karoliny Jarosławskiej można doszukiwać się kawałków krajobrazu widzianych z bardzo bliska w postaci abstrakcyjnych płaszczyzn, ale prawdziwą istotą jej prac jest zmaganie z materią odzwierciedlone w swobodnej technice malarskiej, kontraście plam barwnych i dynamicznej kompozycji.
Klaudia Ka opowiadając proste historie stara się zrozumieć naturę własną i otaczającego świata. Figuratywne przedstawienia postaci i miejsc charakteryzuje stonowana gama barwna i dbałość o szczegóły przywodząca na myśl dawne ilustracje.
Podróż w głąb przyrody jest dla obu autorek uniwersalną podróżą w głąb siebie w poszukiwaniu własnej natury i uspokojenia.
Ich prace są odzwierciedleniem indywidualnych punktów widzenia, których zestawienie może dać powód do zatrzymania się i zastanowienia nad istotą natury drzew, wody i cienia.